Szwajcarski nóż oficerski

Szwajcarski nóż oficerski


Szwajcarski nóż oficerski ((niem.) Schweizer Offiziersmesser, (ang.) Swiss Army Knife) - wielofunkcyjny scyzoryk produkowany w rożnych odmianach przez dwie szwajcarskie firmy rodzinne: Victorinox i Wenger. Początkowo wyposażony w dwa ostrza (długie i krótkie), otwieracze do puszek, korkociąg, szydło oraz śrubokręt. Został opatentowany 12 czerwca 1897 roku.

W ciągu ponad stuletniej historii SNO stworzono wiele różnych modeli zawierających dodatkowe narzędzia, takie jak piłka do drewna, nożyczki, otwieracz do butelek, specjalizowane ostrza i śrubokręty, czy nawet tak egzotyczne dodatki jak latarka, lupa, zegar z budzikiem, wysokościomierz, a nawet pamięć flash czy odtwarzacz mp3. Większość współczesnych modeli SNO posiada dodatkowe drobne akcesoria jak plastikowa wykałaczka, pęseta czy prosty długopis ukryte w wycięciach okładek rękojeści. Najbardziej złożony model (Wenger, wyprodukowany w 2007 roku) posiadał 87 różnych narzędzi i 141 funkcji. Zmiany nie ominęły okładek rękojeści. Początkowo drewniane, z czasem w większości modeli zostały zastąpione tworzywami sztucznymi (celidor) bądź aluminium.

Większość modeli SNO ma okładki rękojeści w kolorze czerwonym.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci powstały liczne noże i narzędzia wywodzące się z SNO, np. większe noże składane z blokadą, miniaturki w formie breloczka do kluczy, czy Swisscard –- "SNO" w formie karty kredytowej. Katalog firmy Victorinox obejmuje kilkaset modeli i wariantów SNO i pokrewnych narzędzi.

Jedyne oryginalne (oryginalnie używane przez Armię Szwajcarską) SNO produkowane są przez dwie firmy: Victorinox i Wenger. W 2005 Victorinox przejął firmę Wenger, zachowując jednak jej markę. Ze względu na popularność i jakość wykonania SNO, powstało wiele ich kopii i imitacji , zazwyczaj gorszej jakości.

  SNO stał się produktem znanym na całym świecie. Poza armią szwajcarską wykorzystywany jest np. w NASA

 

żródło:wikipedia

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl